Co je potřeba pro vycestování se psem nebo kočkou do zahraničí?

Téma: kočka, pes,

Pro cestování po Evropské Unii je nezbytné mít platný Europas, který vám vystaví veterinář.
Aby byl pas platný, je nutné aby zvíře mělo aplikovaný funkční mikročip a platné očkování proti vzteklině.

Státy mimo Evropskou Unii mohou mít svá specifika. Před plánovanou cestou vždy doporučujeme navštívit webové stránky Státní veterinární správy nebo ambasády státu, který chcete navštívit.

Pokud se zvířetem cestujete mimo Evropskou Unii budete pravděpodobně potřebovat navíc titr protilátek na vzteklinu. Tento test určí, zda má vaše zvíře po očkování správnou hladinu protilátek proti vzteklině v krvi a je chráněné proti tomuto onemocnění. Test lze provést měsíc po očkování. Krev odebere veterinář a sérum zašle do certifikované laboratoře. Výsledky jsou obvykle do 2 týdnů.

Před vycestováním musí zvíře podstoupit klinické vyšetření a to – dle specifických států-, musí být zpravidla 3–10 dnů před cestou. Lékař také při prohlídce vydá potřebné ošetření proti parazitům.

Po uznání vet. lékařem, že je zvíře schopné vycestovat je důležité zařídit si potvrzení z Městské veterinární správy. Pro městskou veterinární správu potřebujete kolek, který koupíte na poště v hodnotě 50 Kč.

Užitečný odkaz: II. Cestování se zvířaty v zájmovém chovu z České republiky do třetích zemí – Státní veterinární správa (svscr.cz)